Utrzymywanie pracy w dziwnym stylu (i zgodnie z prawem)

Od miast po startupy, wszyscy starają się być dziwni w dzisiejszych czasach. Nietypowa kultura korporacyjna w Twojej firmie może brzmieć dobrze w teorii, ale jak utrzymać ją zgodnie z prawem w praktyce?

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć zbytniego prawnego szaleństwa w Twoim biurze.

Zadbaj o integralność procesu rekrutacji

To, kogo i jak zatrudniasz, wciąż będzie najbardziej determinującym czynnikiem sukcesu Twojej firmy. Zwłaszcza jeśli chcesz mieć dziwaczne biuro, prawdopodobnie będziesz chciał mieć to na uwadze podczas zatrudniania, aby wiedzieć, że twoi pracownicy będą częścią twojej bardzo fajnej kultury.

Podczas gdy wiele firm eksperymentuje z alternatywnymi stylami wywiadów, będziesz chciał być ostrożny. Pamiętaj, że nadal starasz się pozyskać najbardziej wykwalifikowanych pracowników, a rozmowy kwalifikacyjne wiążą się z ryzykiem prawnym. Upewnij się, że pytania są niedyskryminujące, a wszelkie testy odnoszą się do wymagań związanych z pracą i wydajnością.

Miej pod ręką dział kadr

Jak zauważa Leigh Buchanan w artykule podlinkowanym powyżej, niektóre firmy minimalizują rolę działu kadr zarówno w procesie zatrudniania, jak i kształtowania polityki firmy. Cytuje ona Hollie Delaney, dyrektor HR w Zappos: „Jeśli nic nie powoduje potrzeby tworzenia zasad, nie mamy ich”.

Chociaż może to brzmieć jak słodka taktyka usprawniająca, zgodnie z prawem, ma swoje zagrożenia. Często dział kadr ma najlepsze kwalifikacje, aby odróżnić to, co jest dziwne, od tego, co jest po prostu złe. Dobry dział kadr będzie w stanie ustalić (dziwną) politykę, aby zapobiec czemuś, co pójdzie nie tak. Po jest już po prostu za późno.

Zachowaj opcjonalność szajby

Nie możesz zmuszać do dziwactw. Po pierwsze i najważniejsze, nie wszyscy tak pracują – i to musi być autentyczne, aby działać. Podczas gdy niektórzy pracownicy dobrze się czują, gdy mogą uwolnić swoje wewnętrzne poczucie humoru, inni mogą czuć się niekomfortowo, gdy ich idiosynkrazje są eksponowane. Jeśli utrzymasz bezpieczną przestrzeń dla tych pracowników, którzy chcą się wyszaleć, jak również dla tych, którzy tego nie robią, całe biuro będzie szczęśliwsze.

Ponadto, im mniej mandatów masz na pracowników, tym mniej nacisków, prawnych i innych, napotkasz. Choć może Ci się wydawać, że łatwiej jest poprosić pracowników o założenie kilku elementów stroju niż wymagać od nich szczepień lub mówienia po angielsku, obowiązkowe wyrażanie siebie może przynieść takie same rezultaty.

Nie krępuj się więc pozwolić pracownikom na swobodne manifestowanie swoich dziwactw. Ale możesz skonsultować się z prawnikiem ds. zatrudnienia, aby upewnić się, że biuro, które jest trochę dziwne, nadal stoi po właściwej stronie prawa.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *