Top 5 Ustawy o płacy minimalnej dla małych firm

Z Nowego Jorku i Kalifornii uchwalenia 15 dolarów za godzinę prawa płacy minimalnej, a wiele innych miast i stanów podąża za przykładem, to może być trudne, aby nadążyć za wszystkimi nowymi wymogami płacy minimalnej. Więc mamy cię pokryte.

Od federalnej płacy minimalnej do wskazówek w branży usługowej, oto pięć istotnych praw płacy minimalnej, że małe firmy muszą wiedzieć:

1. $ 9 Płaca minimalna: Dobre czy złe dla biznesu?

Nie szalej — federalna płaca minimalna pozostaje $7.25. Kwota 9 dolarów była propozycją prezydenta Obamy, ale nie jest jeszcze prawem. Ale należy pamiętać, że Departament Pracy jedynie ustala podłogę dla minimalnych płac – stany i nawet są wolne, aby uchwalić wyższe prawa minimalne i wiele z nich zrobić.

2. Czy trzeba płacić minimalne wynagrodzenie za pracę na boku?

Tak. To właśnie przez to Ruby Tuesday ma tyle kłopotów. Jeśli Twoi pracownicy sektora usług zarabiają poniżej płacy minimalnej i uzupełniają braki napiwkami, musisz płacić im minimalną płacę za czas spędzony bez zarabiania napiwków, tj. składanie serwetek i napełnianie butelek ketchupem.

3. Czy dawanie napiwków powinno być zakazane?

Wiele przepisów dotyczących płacy minimalnej dotyczy branży usługowej, gdzie pracownicy, którzy dają napiwki, mogą być wynagradzani poniżej płacy minimalnej. Jeśli jednak odłożysz napiwki na bok, federalne i stanowe przepisy o płacy minimalnej będą miały zastosowanie.

4. Kiedy nie musisz płacić minimalnej płacy

Istnieją pewne wyjątki od federalnych i stanowych przepisów o płacy minimalnej. Możesz nie być zmuszony do płacenia federalnej płacy minimalnej, jeśli Twoja mała firma ma mniej niż 500 000 dolarów rocznej sprzedaży, ale Twój stan może mieć inne wymagania.

5. Debata na temat płacy minimalnej dzieli małe firmy

Za każdym razem, gdy pojawia się propozycja podniesienia płacy minimalnej, wielu właścicieli małych firm twierdzi, że będą zmuszeni do redukcji personelu lub całkowicie znikną z rynku. Ale są ostatnie badania, które pokazują, że nawet w branży restauracyjnej, podwyżki płacy minimalnej nie szkodzą firmom.

Aby upewnić się, że Twój mały biznes jest zgodny z prawem o płacy minimalnej, powinieneś omówić lokalne, stanowe i federalne przepisy dotyczące odszkodowań z doświadczonym adwokatem ds. płac i godzin pracy w pobliżu Ciebie.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *