Startup zamienia nielegalne remiksy muzyczne w gotówkę dla każdego

W ciągu ostatnich kilku dekad, muzyka elektroniczna rozwijała się w piorunującym tempie. Teraz, aby zostać muzykiem, wystarczy komputer i oprogramowanie do miksowania piosenek stworzonych przez innych ludzi.

Kapitalizując zmieniające się czasy, nowy startup ma nadzieję na zamieszanie w muzycznym świecie remiksów, wprowadzając porządek do obecnego chaosu. Firma, MetaPop, stworzyła nową platformę nie tylko dla fanów i twórców remiksów, ale także dla wytwórni muzycznych, które wydają niezliczoną ilość dolarów na prawników próbujących wyegzekwować swoje prawa autorskie.

Co to jest remiks?

Mówiąc najprościej, remiks to piosenka, która została zmieniona w stosunku do swojego oryginalnego, nagranego stanu. Często remiksy przyspieszają lub spowalniają fragmenty utworu, albo wycinają, splatają lub nakładają na siebie fragmenty muzyki z innych utworów, aby zmienić oryginał. Czasami jednak remiks może być czymś tak prostym, jak zmiana formatu dźwięku ze stereo na dźwięk przestrzenny.

Legalność remiksów

Chociaż muzycy i inni artyści inspirują się nawzajem swoimi dziełami, istnieje prawna różnica pomiędzy inspiracją a kradzieżą cudzej pracy twórczej. Jeśli chodzi o remiksy, zazwyczaj właściciel praw autorskich do oryginału może twierdzić, że remiks narusza jego prawa, jeśli remiksujący nie uzyskał zgody na wykorzystanie oryginału.

Jednak ustalenie, ile i kiedy remikser powinien zapłacić, jest często kwestią sporną i potencjalnie właściciel praw autorskich może odmówić zgody. Dodatkowo, jeśli posiadacz praw autorskich odkryje, że jego praca została zremiksowana bez pozwolenia, może nie mieć żadnej realnej możliwości odwołania się poza zapłaceniem prawnikom za usunięcie materiału, ponieważ osoby, które faktycznie dokonują remiksów mogą nie być w stanie zaspokoić prawnego, pieniężnego wyroku przeciwko nim.

MetaPop rozumie przepaść

Dużym problemem dla artystów i wytwórni muzycznych (zwykłych właścicieli praw autorskich) w egzekwowaniu swoich praw przeciwko remikserom są koszty. Startup MetaPop znalazł sposób, aby potencjalnie przekształcić utracone przychody i dodatkowe koszty spowodowane przez remikserów naruszających prawa autorskie w potencjalny strumień przychodów dla właścicieli praw autorskich i remikserów (i startupu, oczywiście).

MetaPop działa w ten sposób, że pozwala artystom i właścicielom praw autorskich upoważnić ich muzykę za pośrednictwem platformy MetaPop do remiksowania. Następnie, jeśli remikser użyje muzyki autoryzowanej na MetaPop, oryginalny artysta lub właściciel praw autorskich będzie mógł śledzić to użycie i automatycznie otrzyma 70% przychodów wygenerowanych przez remiks. Pozostałe 30% jest dzielone równo pomiędzy MetaPop i remiksera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *