Przesyłki Srirachy zablokowane przez Kalifornijski Departament Zdrowia. Health Dept.

To był ciężki rok dla sosu rooster. Producent ostrego sosu Sriracha, firma Huy Fong Foods, została poinformowana przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego, że jej sosy muszą zostać wstrzymane na 30 dni, aby spełnić stanowe wytyczne zdrowotne.

Wstrzymanie to skutecznie zamraża dystrybucję popularnego ostrego sosu do przyszłego roku, więc co Kalifornia robi z Srirachą?

Departament Zdrowia wprowadza surowsze wytyczne

Anita Gore, rzeczniczka Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, powiedziała agencji The Associated Press, że nakaz wstrzymania produkcji Srirachy (oraz dwóch innych sosów Huy Fong Foods) na 30 dni został wydany „po tym, jak urzędnicy państwowi sprawdzili sposób, w jaki produkowane są sosy”.

Według Gore’a, ma to na celu „zapewnienie skutecznej obróbki mikroorganizmów obecnych w produkcie”. Zgodnie z zarówno kalifornijskimi, jak i federalnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, żywność, która może być potencjalnie skażona mikroorganizmami, musi być traktowana i pakowana w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chrząszczy w sosach.

Jedną z metod jest kontrolowanie pH produktu spożywczego, co Gore zalecił w e-mailu do AP. Tak więc podczas gdy Huy Fong Foods spędza kolejny miesiąc na utrzymywaniu pH Srirachy na poziomie, który zapobiega zatruciu jadem kiełbasianym lub salmonellą, sklepy i restauracje mogą mieć pecha.

Brak sosu koguciego już rozpalił temperament klientów Huy Fong Foods, z Damonem Chu z dostawcy żywności Giant Union powołującym się na potencjalne straty w biznesie w wysokości 300 000 dolarów, donosi AP.

Pech i zerwanie umowy

Wielu fanów Srirachy uważa, że to trochę więcej niż zbieg okoliczności, że młotek Departamentu Zdrowia Publicznego spadł dopiero w tym miesiącu, zaledwie kilka tygodni po przegranej Srirachy w sądzie z miastem Irwindale. Możliwe, że w ramach wypełniania nakazu złagodzenia ognistych oparów z fabryki sosu, Huy Fong Foods musiało przeprowadzić dokładną kontrolę swoich metod produkcji przez państwowych urzędników zdrowia.

Bez względu na powód, Huy Fong Foods może mieć gorące, czosnkowe kłopoty prawne w związku z umowami na dostarczanie Srirachy do różnych klientów. A ponieważ Huy Fong Foods wysyła sos w postaci butelkowanej, dostawcy tacy jak Giant Union nie mają zaległości w dostawie popularnej przyprawy, donosi AP.

Jeśli więc chcesz doprawić swój grudzień sosem Sriracha, nie zdziw się, jeśli zabraknie go w magazynie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *