Przedsiębiorcy: Słuchaj swojego prawnika, nawet jeśli Mark Cuban tego nie robi

Można doprowadzić konia do wody, ale nie można zmusić go do picia. Prawnicy mogą edukować swoich klientów, ale nie mogą ich zmusić do działania w ten czy inny sposób.

Mądrzy decydenci biorą pod uwagę rady z wielu źródeł i podejmują własne decyzje. Słabi decydenci są łatwo manipulowani przez swój zapał do robienia wszystkiego, co ktoś im każe. Natomiast niemądrzy decydenci ignorują rady i robią to, co chcą.

Jako właściciel firmy, czy jesteś mądrym, słabym, czy głupim decydentem? Czy ignorujesz rady swojego prawnika?

Mark Cuban

Prawnicy Cubana doradzili mu, by poszedł na ugodę z SEC, by zaoszczędzić czas, stres i pieniądze na koszty postępowania sądowego. On zignorował je i odmówił ugody. Na szczęście dla Cubana, został on oczyszczony z zarzutów insider tradingu w 2013 roku.

Ignorowanie porad prawnika

OK, zastosujmy to do codziennego życia biznesowego. Zadaniem Twojego prawnika nie jest uratowanie Cię przed samym sobą. Twój prawnik jest tam, aby położyć swoją pozycję prawną, wyjaśnić Ci za i przeciw swoich opcji, wyjaśnić wszelkie kwestie prawne lub komplikacje, i doradzić Ci na temat strategii prawnej. To jest twoja praca, aby dokonać wyborów dla swojej firmy, i siebie.

Jednakże, dlaczego miałbyś zatrudnić prawników i wydać tysiące dolarów tylko po to, aby zignorować to, co mają do powiedzenia? W ten sam sposób prawnicy mają obowiązek dbania o zapewnienie Ci solidnej porady prawnej, możesz mieć taki sam obowiązek dbania o swoich udziałowców lub ewentualnie inwestorów, aby dokonywać racjonalnie uzasadnionych osądów i działać racjonalnie. W niektórych sytuacjach zignorowanie porady prawnej może stanowić prawne naruszenie tego obowiązku staranności.

Rozważmy to: Jeśli Twój prawnik udzielił Ci złych informacji i porad, a Ty oparłeś się na tej błędnej poradzie, możesz mieć roszczenie o błąd w sztuce prawniczej. Jeśli jednak Twój prawnik udzielił Ci dobrze przemyślanej porady, a Ty zignorowałeś ją ze szkodą dla siebie, nie będziesz mógł winić nikogo poza sobą.

Mark Cuban podjął ryzyko ignorując swoich adwokatów. On jest może wygrał tym razem, ale może nie być tak szczęśliwy, jak on był w swoich kwestiach prawnych. Jeśli kiedykolwiek nie ufasz sugestie prawnika, uzyskać drugą opinię przed działaniem. Jeśli inny prawnik potwierdza informacje swojego adwokata, byłoby mądre, aby to rozważyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *