Porady prawne dotyczące zatrudniania cichego wspólnika

Jest to jeden z tych terminów, które słyszy się w kręgach biznesowych, ale trudno je zdefiniować: cichy wspólnik. To brzmi całkiem fajnie, ale co to właściwie znaczy?

Jeśli wiesz, że oznacza to kogoś, kto wspiera firmę finansowo, a jednocześnie wycofuje się z codziennych operacji, to być może wiesz wystarczająco dużo, aby wpakować się w kłopoty. Oto, co naprawdę musisz wiedzieć o zatrudnianiu cichych wspólników w swoim małym biznesie.

Wybierz odpowiednią strukturę i dokumenty

Istnieją trzy główne rodzaje spółek partnerskich w małych firmach: spółki jawne, spółki joint venture i spółki komandytowe. Ponieważ spółki joint venture istnieją tylko przez określony czas lub na potrzeby konkretnego projektu, prawdopodobnie wybierasz pomiędzy spółką jawną a komandytową, a jeśli myślisz o cichym wspólniku, prawdopodobnie wybierzesz spółkę komandytową.

Spółkę jawną można zawiązać bez konieczności formalizowania jej na piśmie, a wspólnicy rezygnują z wynagrodzenia i równo dzielą się zyskami i stratami, a także obowiązkami związanymi z zarządzaniem. Natomiast spółka komandytowa ma wymóg pisemny i pozwala niektórym partnerom inwestować pieniądze w spółkę, zachowując jednocześnie niewielką lub żadną kontrolę nad jej działalnością.

Wybierz właściwego partnera

Nawet bez prawa głosu w operacjach biznesowych, cichy wspólnik może być potężny, jeśli pociąga za sznurki od portfela. Warto starannie dobierać partnerów i stworzyć umowę partnerską, która będzie kierowała zachowaniem wszystkich stron. Ale umowy są tak dobre, jak dobre są strony, które ich przestrzegają, więc uważaj, kogo mianujesz partnerem, nawet cichym.

Wybierz strategię wyjścia

Nawet wspaniałe partnerstwa kiedyś się kończą i może nadejść czas, kiedy trzeba będzie zwolnić złego partnera biznesowego. Upewnij się, że wszyscy partnerzy są na tej samej stronie o tym, jak partnerstwo zostanie rozwiązane i kto otrzyma co, gdy to się stanie. Ponownie, tutaj jest, gdzie dobra umowa partnerska z przodu może zaoszczędzić od bólu głowy później.

Wybierz prawnika

Chociaż można spróbować i wziąć na cichego partnera bez konsultacji z prawnikiem, to jest to naprawdę warte ryzyka? Partnerstwa mogą być skomplikowane ustalenia biznesowe, i może rozszerzyć odpowiedzialność prawną poza gdzie partnerzy mogą się spodziewać. Przed przyjęciem cichego wspólnika należy skonsultować się z dobrym prawnikiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *