Porady podatkowe dla małych firm dla małżeństw: Lukę podatkową

Nadchodzi ten czas w roku, kiedy cały kraj zmaga się z formularzami podatkowymi, zeznaniami podatkowymi, oprogramowaniem podatkowym, prawem podatkowym, ludźmi zajmującymi się podatkami, rachunkami podatkowymi i wszystkim innym co ma związek z podatkami. Dla właścicieli firm, sezon podatkowy jest jeszcze bardziej gorączkowy, ponieważ nie tylko indywidualne zwroty są należne dla właścicieli, ale muszą oni uzyskać wszystkie swoje formularze podatkowe dla pracowników i wykonawców, lub zmierzyć się z poważnymi karami.

Oprócz posiadania kogoś, na kim można się oprzeć podczas kłopotliwego i podatkowego okresu między Nowym Rokiem a połową kwietnia, istnieje całkiem sporo korzyści dla małżonków prowadzących wspólnie firmę. Jedną z nich jest luka prawna (a.k.a. electing out of partnership status) i jest to prawdopodobnie najbardziej regularnie wykorzystywana droga przez partnerów biznesowych, aby uniknąć wypełniania strasznego formularza 1065.

Lukę w partnerstwie męża i żony

Jeśli firma nie posiada osobowości prawnej, prawdopodobnie będzie scharakteryzowana jako jednoosobowa działalność gospodarcza, chyba że dana osoba jest lub pozostaje w związku małżeńskim. Wówczas właściciel firmy, który chce być jedynym właścicielem, musi uważać, aby utrzymać ten status, zamiast przekształcać się w spółkę partnerską między mężem a żoną. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli para małżeńska prowadzi biznes razem, wtedy określenie jedyny prop jest niepoprawne, ponieważ jedyny prop, dosłownie, wymaga, aby był tylko jeden właściciel biznesu. Najczęściej, zespoły mąż i żona działają jako spółki osobowe, co dla niewtajemniczonych oznacza raczej koszmarny ból głowy związany z wypełnianiem deklaracji podatkowych.

Na szczęście wiele spółek partnerskich może kwalifikować się do specjalnego zwolnienia z obowiązku płacenia podatków od spółek. Zwolnienie to nazywa się „electing out of partnership status”. Aby się do niego zakwalifikować, para musi wspólnie płacić podatki, być jedynymi właścicielami firmy, a oboje małżonkowie muszą znacząco uczestniczyć w prowadzeniu biznesu. Nadal jest trochę więcej papierkowej roboty niż przy składaniu wniosku dla jedynego właściciela (np. każdy z małżonków musi mieć oddzielne K-1), ale generalnie jest to znacznie mniej papierkowej roboty (i frustracji) niż przy składaniu wniosku dla spółki.

Jeśli chodzi o skomplikowane podatki biznesowe, a nawet indywidualne, jeśli nie masz pewności co do czegokolwiek, zalecane jest zasięgnięcie pomocy u wykwalifikowanego specjalisty podatkowego, księgowego lub prawnika. Dodatkowo, ważne jest, aby pamiętać, że powyższe informacje generalnie odnoszą się tylko do podatków federalnych. Prawo podatkowe poszczególnych stanów będzie się prawdopodobnie różnić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *