Oracle pozwane za nierówność płac ze względu na płeć

W tym momencie można już bezpiecznie założyć, że każda firma technologiczna, od Google i Twittera po „jednorożca” wirtualnej rzeczywistości, o którym nigdy nie słyszeliście, została pozwana za dyskryminację ze względu na płeć. A zarzuty są bardzo podobne: kobiety, zwłaszcza inżynierowie, otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni i mają mniejsze możliwości awansu, a wszystko to przy odrobinie molestowania. Nazwy mogą się zmieniać, ale piosenka pozostaje ta sama.

Cóż, dodaj Oracle do tej stale rosnącej listy. Trzy byłe inżynierki pozwały giganta oprogramowania baz danych, twierdząc, że otrzymywały niższe wynagrodzenie niż mężczyźni za „zasadniczo taką samą lub podobną pracę”.

Podręcznik antydyskryminacyjny

Pozew Oracle ma jeszcze więcej podobieństw do tego złożonego przeciwko Google. Oba zostały złożone przez tę samą firmę prawniczą z San Francisco, Altshuler Berzon LLP, i przyszedł na pięty podobnych pozwów z Departamentu Pracy USA. (Departament Pracy również oskarża Oracle o dyskryminację rasową).

„Oracle dyskryminował swoich pracowników płci żeńskiej poprzez systematyczne płacenie im niższych stawek płacowych niż Oracle płaci pracownikom płci męskiej wykonującym zasadniczo taką samą lub podobną pracę w podobnych warunkach pracy” – głosi pozew. „Niepłacenie przez Oracle kobietom i mężczyznom równych wynagrodzeń za wykonywanie zasadniczo takiej samej lub podobnej pracy nie jest uzasadnione żadną zgodną z prawem przyczyną”. Pozew został złożony jako pozew zbiorowy, obejmujący wszystkie kobiety zatrudnione w firmie Oracle w ciągu ostatnich czterech lat.

Przepisy antydyskryminacyjne

Podczas gdy pozew DOL zarzuca federalne naruszenia płac, pozew byłych inżynierów twierdzi, że Oracle naruszył California Equal Pay Act, który stanowi: „Pracodawca nie może płacić żadnemu ze swoich pracowników stawek płacowych niższych niż stawki płacone pracownikom płci przeciwnej za zasadniczo podobną pracę, gdy postrzegana jest jako połączenie umiejętności, wysiłku i odpowiedzialności, i wykonywana w podobnych warunkach pracy”. Statut określa również, że sama historia wynagrodzeń nie może „uzasadniać jakichkolwiek różnic w wynagrodzeniach”.

Oracle nie skomentował jeszcze najnowszego pozwu, ale nazwał roszczenia rządu „politycznie motywowane, oparte na fałszywych zarzutach i całkowicie bezpodstawne”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *