Lokator z Airbnb odmawia opuszczenia mieszkania, grożąc właścicielowi pozwem sądowym

Każdy, kto wynajmował swój dom lub mieszkanie poprzez internetowy serwis współdzielenia domów Airbnb, prawdopodobnie zadał sobie pytanie, przynajmniej retoryczne, co najgorszego może się wydarzyć?

Cóż, doświadczenia pewnej kobiety z San Francisco z niesfornym lokatorem Airbnb w jej mieszkaniu w Palm Springs ilustrują ciemne strony rozwijającej się gospodarki współdzielenia. Jak donosi San Francisco Chronicle, lokator Airbnb przestał płacić czynsz po 30 dniach pobytu, a teraz nie chce się wyprowadzić i wykorzystuje kalifornijskie przepisy dotyczące praw lokatorów, by pozostać w mieszkaniu kobiety bez czynszu.

Co doprowadziło do koszmarnego scenariusza tej kobiety i dlaczego tak trudno było zmusić lokatora z Airbnb do opuszczenia mieszkania?

Lokator z Airbnb grozi pozwem sądowym

Cory Tschogl, 39-letnia terapeutka rehabilitacyjna z San Francisco, powiedziała San Francisco Chronicle, że jest właścicielką domku w Palm Springs od około 18 miesięcy i wystawiała go na Airbnb, by pomóc sobie w opłaceniu wydatków.

Gość z Teksasu zarezerwował domek na 44 dni tego lata, ale po zapłaceniu pierwszego miesiąca z góry, nie zapłacił pozostałej części należności. Tschogl donosi również, że lokator zachowywał się dziwnie, narzekając na wodę z kranu.

Kiedy minęły 44 dni, a lokator nie zapłacił ani nie opuścił mieszkania, Tschogl wysłał do niego SMS-a, w którym poinformował, że wyłącza prąd w ciągu 24 godzin. Odpisał, twierdząc, że legalnie zajmuje mieszkanie i że wyłączenie prądu uniemożliwi mu przynoszenie do 7000 dolarów dziennie z jego domowego biznesu. Zagroził również, że pozwie Tschogla za zaniedbanie, szantaż i „złośliwe wykroczenie” za szkody (w tym w ekspresie do kawy o wartości $3,800) oraz za „rachunki medyczne” rzekomo poniesione przez brata lokatora z powodu picia wody z kranu.

Jakim cudem to wszystko jest problemem Tshogla?

Po 30 dniach prawa najemcy były nabyte

Zgodnie z kalifornijskim prawem dotyczącym wynajmujących i najemców, lokator z Airbnb nabył prawa najemcy po 30 dniach mieszkania w mieszkaniu i płacenia czynszu. Mając te prawa, lokator Airbnb nie może zostać usunięty jako intruz, ale musi zostać formalnie wyeksmitowany.

Zazwyczaj, właściciel musi najpierw powiadomić lokatora o przyczynie eksmisji. Właściciel może następnie ustanowić bezprawne działanie detainer przeciwko lokatorowi, który jest procesem prawnym, w którym sąd określa, czy lokator może być eksmitowany. Jeśli sąd rozstrzygnie na korzyść właściciela, wyda nakaz, który może być wykonany przez lokalne organy ścigania w celu usunięcia lokatora.

Póki co, lokator Tshogla z Airbnb dostaje wolną rękę, podczas gdy Tshogl przekonuje się na własnej skórze, że nawet w dzisiejszym świecie dzielenie się nie zawsze jest troskliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *