Czy zabawkowy chomik naruszył prawo do wizerunku prezenterki telewizyjnej? Tego możemy się nigdy nie dowiedzieć

Harris Faulkner, zabawkowy chomik, nie będzie już sprzedawany dzięki Harrisowi Faulknerowi, prezenterowi telewizji Fox, który pozwał ją o 5 milionów dolarów, ponieważ Hasbro wyprodukowało zabawkę, która przypadkowo nosiła to samo imię co… jak ona się nazywała? Popularna zabawka była sprzedawana jako część linii zabawek Littlest Pet Shop, gdzie urocze małe plastikowe zwierzątka są przeznaczone dla dzieci, aby obsesyjnie się nimi interesowały, dopóki rodzice ich nie kupią.

W skardze z 2015 roku Faulkner twierdziła, że mała plastikowa lalka wyrządziła jej szkody zarówno komercyjne, jak i emocjonalne. W lipcu tego roku sąd odrzucił wniosek Hasbro o oddalenie skargi, wyjaśniając, że zarzut, iż Hasbro użyło tej samej nazwy był wystarczający, aby pozew mógł być rozpatrzony przez sąd.

Tak, to niedorzeczne

Adwokat Harrisa Faulknera, prezenter wiadomości, twierdził, że plastikowy fantastyczny chomik nie tylko dzielił to samo imię, ale także miał podobną karnację, kształt oczu i styl makijażu. Patrząc na zdjęcia zabawki i kotwicy wiadomości, naprawdę trzeba użyć wyobraźni na tym jednym. Być może nigdy nie dowiemy się, czy Harris the news anchor lub Harris the Hasbro chomikuj wygrał bitwę prawną, ponieważ wynik osiągnięty w tej sprawie była poufna ugoda.

Hasbro wycofało plastikowego Harrisa Faulknera z półek, kończąc tę prawną sagę. Ale w tym momencie wydaje się możliwe, że musiało być coś więcej w tej historii. Czy pod powierzchnią jest to rzeczywiście historia miłosna? Polityczna waśń? Wewnętrzny żart pomiędzy mass mediami a firmami produkującymi zabawki na całym świecie? Niestety, nigdy się tego nie dowiemy. Żadna ze stron nie komentuje sprawy. 

Czym są prawa do wizerunku?

Większość stanów posiada prawa, które chronią imię i nazwisko oraz podobiznę osoby przed wykorzystaniem bez jej zgody dla komercyjnego zysku innej osoby. Istnieją wyjątki od praw do wizerunku, które pozwalają dziennikarzom na wykorzystanie nazwiska i podobizny danej osoby do celów informacyjnych.

Gdy osoba lub korporacja przywłaszczy sobie nazwisko i wizerunek osoby fizycznej, może ona mieć podstawy do wniesienia powództwa, jeżeli jest w stanie wykazać, że wykorzystanie jej nazwiska i wizerunku nie było związane z historią wartą opublikowania. Przepisy różnią się w zależności od stanu i czasami wymagają, aby ktoś był osobą publiczną w celu wniesienia roszczenia. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *