Czy mogę odmówić zatrudnienia osoby palącej?

Może po prostu nie lubisz tego nałogu lub nie chcesz, aby w Twoim biurze śmierdziało papierosami. A może bardziej martwisz się o koszty opieki zdrowotnej lub dodatkowe dni chorobowe.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój powód, być może myślisz o dołączeniu do wielu firm, które odmawiają zatrudniania palaczy. Ale czy takie zakazy są zgodne z prawem? Aby się o tym przekonać, zapoznaj się z ustawami stanowymi.

Prawo do zapalania

W większości przypadków prawa osób niepalących są ważniejsze niż prawa osób palących w miejscu pracy. Pracodawcy mogą zakazać palenia tytoniu w miejscu pracy, choć mogą również wyznaczyć strefy dla palących. W niektórych stanach obowiązują surowe przepisy antynikotynowe, które dotyczą biur, restauracji i innych miejsc zatrudnienia.

Ale co z zatrudnianiem i zwalnianiem? Czy można badać kandydatów do pracy na obecność nikotyny? Czy można zwolnić pracownika za zapalenie papierosa w domu? Czy możesz postawić palącym pracownikom ultimatum, aby rzucili papierosy?

Ustawowe zabezpieczenia dla palaczy

Podczas gdy federalne prawo pracy nie zabrania dyskryminowania palaczy, 29 stanów uchwaliło tzw. ustawy chroniące palaczy (Smoker Protection Laws), które zabraniają pracodawcom dyskryminowania palaczy. Cztery z tych stanów, Kalifornia, Kolorado, Nowy Jork i Karolina Północna, również nie ograniczają ochrony palacza do używania tytoniu, ponieważ ich prawo pracy zakazuje dyskryminacji na podstawie wszelkich zgodnych z prawem działań.

Stanowe ustawy o ochronie palaczy mogą się różnić, ale generalnie zabraniają pracodawcom zwalniania lub odmowy zatrudnienia pracownika za palenie poza terenem pracodawcy lub w godzinach wolnych od pracy. Nawet w stanach, w których nie ma specjalnych przepisów chroniących palaczy, osoby używające tytoniu mogą być chronione przez inne prawa dotyczące dyskryminacji w zatrudnieniu.

Chociaż palacze nie są klasą chronioną przez federalne prawo pracy, ich zatrudnienie, obecne i przyszłe, może być chronione przez stanowe przepisy dotyczące ochrony osób palących. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się rozmowa z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia, aby upewnić się, że Twoja firma przestrzega stanowych i federalnych przepisów prawa pracy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *