Co zrobić, gdy były pracownik wykorzystuje Twoje tajemnice handlowe?

Dzisiejsi pracownicy to kapryśna banda. Przychodzą i odchodzą. Czasami odchodzą zabierając ze sobą trochę więcej, niż kiedy przyszli.

Nie jest niczym niezwykłym, że firmy zatrudniają pracowników od swoich konkurentów. Utrata pracownika boli, ponieważ będziesz musiał przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne, znaleźć innego pracownika, a następnie przeszkolić go od nowa. Ale utrata pracownika może boleć jeszcze bardziej, jeśli ten były pracownik wykorzystuje Twoje tajemnice handlowe do kradzieży klientów lub kopiowania Twoich produktów i technologii.

Więc, co możesz zrobić, jeśli były pracownik wykorzystuje Twoje tajemnice handlowe?

Przepisy prawne

Tajemnice handlowe są chronione przez prawo federalne i prawo stanowe. Ustawa o szpiegostwie gospodarczym z 1996 roku jest prawem federalnym, które czyni przestępstwem kradzież tajemnic handlowych. Naruszenie tej ustawy może skutkować grzywną w wysokości do 5 milionów dolarów i karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Większość stanów przyjęła Jednolitą Ustawę o Tajemnicach Handlowych (UTSA), która pozwala firmom pozywać w sądzie cywilnym za przywłaszczenie tajemnic handlowych.

Czy to jest tajemnica handlowa?

Aby złożyć pozew na podstawie UTSA, musisz być w stanie wykazać, że informacje, które chcesz chronić, są w rzeczywistości tajemnicą handlową. Aby stanowić tajemnicę handlową, informacja nie może być powszechnie znana lub łatwo przyswajalna, musi być utrzymywana w tajemnicy i mieć wartość gospodarczą dla firmy ze względu na swój tajny charakter.

Pozew o przywłaszczenie

Jeśli informacje pasują do definicji tajemnicy handlowej, możesz być w stanie pozwać za ich przywłaszczenie na mocy UTSA.

Przywłaszczenie może nastąpić na dwa sposoby: 1) nabycie za pomocą niewłaściwych środków oraz 2) wykorzystanie lub ujawnienie tajemnicy handlowej. Jeśli pracownik fizycznie bierze chronione informacje bez pozwolenia, informacje te zostały pozyskane w niewłaściwy sposób. Jednakże, osoba może nadal być winna przywłaszczenia, jeśli ujawni wiedzę o tajemnicach handlowych z pamięci, bez fizycznego przejęcia czegokolwiek.

Jeśli Twój pozew zostanie przyjęty, sąd może nakazać pozwanemu zaprzestanie wykorzystywania Twoich tajemnic handlowych oraz zasądzić odszkodowanie pieniężne.

Odpowiedzialność pośrednia

Jeśli pracodawca byłego pracownika wiedział lub powinien był wiedzieć, że pracownik sprzeniewierza tajemnice handlowe i czerpał korzyści z tego sprzeniewierzenia, może on również ponosić odpowiedzialność na zasadzie odpowiedzialności zastępczej.

Tak więc, jeśli były pracownik wykorzystuje tajemnice handlowe, możesz być w stanie pozwać zarówno byłego pracownika, jak i nowego pracodawcę. Doświadczony adwokat biznesowy będzie w stanie pomóc Ci w ocenie Twoich możliwości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *