Co robić, gdy podejrzewasz, że pracownik bierze narkotyki?

Zdarzają się sytuacje, w których pracownicy zachowują się tak dziwnie, że menedżerowie lub właściciele firm muszą zadać sobie pytanie: Czy mój pracownik jest na narkotykach? Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pracodawca ma faktyczne dowody na zażywanie narkotyków przez pracowników na służbie, to jest to dobry powód do natychmiastowego zdyscyplinowania, w tym rozwiązania umowy, szczególnie jeśli narażają oni bezpieczeństwo innych osób.

Jednakże, jeżeli pracodawca ma tylko podejrzenie, że pracownik zażywa narkotyki, wtedy należy zebrać więcej dowodów przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań. Jeśli zażywanie narkotyków jest związane z chorobą, wtedy może istnieć ochrona w ramach prawa o niepełnosprawności i zalecane jest szukanie pomocy adwokata. Alternatywnie, jeśli istnieje problem z używaniem nielegalnych, a nawet legalnych, rekreacyjnych lub zalecanych, narkotyków (np. marihuany i alkoholu), wtedy ochrona przed niepełnosprawnością nie będzie miała zastosowania.

Poradnictwo i leczenie

W małych firmach, często zmiana w zachowaniu jednego pracownika może być bardzo zauważalna i mieć ogromny wpływ na ogólną wydajność lub przychody. Jednak ten jeden pracownik może być kamieniem węgielnym firmy przez lata. Lojalni pracownicy w małych firmach są kluczowi, a często małe zespoły biznesowe stają się jak rodzina. Tak długo, jak nie popełniono nieodwracalnych, katastrofalnych błędów, jednym z podejść, które pracodawca może rozważyć, jest rozmowa z pracownikiem, który może mieć problem z nadużywaniem substancji, aby spróbować zrozumieć, co się dzieje.

Podczas gdy prawo stoi po stronie pracodawców, którzy zwalniają pracowników mających problemy z nadużywaniem substancji, morale pracowników jest dość kruche i zawsze powinno być brane pod uwagę przy wprowadzaniu zmian w małych, zgranych zespołach. Oferując uzależnionego pracownika czas wolny, aby uzyskać leczenie, lub pomoc w opłaceniu leczenia może przejść długą drogę w pomagając utrzymać morale w górę. Można nawet rozważyć utrzymanie ich pozycji otwartej dla nich, jeśli mogą zakończyć leczenie.

Test na obecność narkotyków i dyscyplina

Podczas gdy testowanie narkotyków w pracy jest często kontrowersyjnym tematem, wymagania są dość jasne i łatwe do przestrzegania, tak długo jak nie robisz „losowych” testów narkotykowych, lub testujesz całe działy w celu złapania jednej podejrzanej osoby. Jeśli pracodawca ma uzasadnione podejrzenia co do zażywania narkotyków przez pracownika, co może się różnić w zależności od tego, czy pracownik ma pracę, która może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych, wtedy test na obecność narkotyków będzie generalnie uznany za w porządku. Co jest uważane za uzasadnione podejrzenie może być również dość elastyczne, jak nieobliczalne zachowanie, a nawet słabe lub nietypowe wyniki mogą być uważane za uzasadnione podejrzenie.

Jeśli masz uzasadnione podejrzenia co do zażywania narkotyków przez pracownika, tak długo, jak postępujesz zgodnie z prawem swojego stanu do przeprowadzania testu na obecność narkotyków u pracownika, generalnie nie ma problemu prawnego. Jeśli test wyjdzie pozytywny, zwykle będzie jasne, aby zakończyć lub zdyscyplinować pracownika, z przyczyny.

Wreszcie, jeśli nie masz narkotyków lub alkoholu polityki, lub kodeksu postępowania, dla Twojej firmy, należy rozważyć kontakt z prawnikiem biznesu, aby pomóc Ci sporządzić jeden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *