5 ostatnich procesów sądowych startupów i czego może się od nich nauczyć twój mały biznes

Jeśli zwracasz uwagę na kwestie prawne małych firm twarz, prawdopodobnie widziałeś wiele nagłówków ostatnio o startupów coraz pozwany. Czy to tylko funkcja więcej biznesu startupów na rynku? Lub są startupy szczególnie podatne na spory sądowe?

Oto spojrzenie na pięć startupów, które zostały pozwane niedawno, i lekcje, które można wziąć z pozwów.

1. Departament Pracy przeciwko Peterowi Thielowi

Pozew: Wczoraj pojawiła się informacja, że Departament Pracy Stanów Zjednoczonych złożył pozew o dyskryminację rasową przeciwko firmie Palantir, należącej do Petera Thiela, twierdząc, że azjatyccy kandydaci do pracy „byli rutynowo eliminowani na etapie sprawdzania CV i rozmów telefonicznych, mimo że posiadali takie same kwalifikacje jak biali kandydaci”.

Lekcja: Pozew jest wynikiem przeglądu firm, które robią interesy z rządem – więc nie dyskryminować w zatrudnianiu i spodziewać się dodatkowej kontroli, jeśli jesteś startup jest wykonawcą rządowym.

2. Jay Biederman v. Domo Inc.

Pozew: Były menedżer pozywa startup software’owy, próbując uzyskać sprawozdania finansowe w celu oszacowania, ile warte są jego udziały w firmie.

Lekcja: Startupy technologiczne mają interes w utrzymywaniu tajemnic, zwłaszcza tych dotyczących własności intelektualnej, ale mogą być zmuszone do otwarcia swoich ksiąg przed udziałowcami, jeśli są zarejestrowane w stanie Delaware.

3. Flextronics v. Skully

Pozew: Możesz nie znać tych nazwisk, ale sytuacja jest aż nazbyt powszechna. Flextronics, globalny producent elektroniki, pozwał nieistniejący już startup Skully, zajmujący się produkcją kasków motocyklowych, twierdząc, że ma prawo do ponad 1 miliona dolarów za materiały i zapasy związane z projektem Skully.

Lekcja: Bez względu na to, jak fajny jest Twój produkt lub jak bardzo jesteś popularny, staraj się nie przepuszczać całego kapitału na „wakacje, sportowe samochody i klub ze striptizem”. Zamiast tego spłać swoje długi.

4. Vendors kontra Cuff

Pozew: Pięciu partnerów produkcyjnych pozywa Cuff, nieudanego producenta inteligentnej biżuterii, w sądzie upadłościowym, twierdząc, że setki tysięcy dolarów w niezapłaconych rachunkach.

Lekcja: Cuff rozpadł się po tym, jak jeden z partnerów-założycieli złożył zbyt wysoką obietnicę dotyczącą biżuterii, która nie była gotowa do produkcji, więc sprzedawaj tylko to, co możesz dostarczyć.

5. LifeLock przeciwko CEO, CFO, GC

Pozew: Firma LifeLock pozwała byłego dyrektora naczelnego, dyrektora finansowego i głównego radcę prawnego startupu technologicznego, który nabyła, twierdząc, że spiskowali oni w celu ukrycia własności intelektualnej przed fuzją, aby móc jej użyć w innym startupie.

Lekcja: Startupy, zwłaszcza w branży technologicznej, często są przejmowane przez większe firmy; należy sumiennie badać startup, który się przejmuje, i być uczciwym, jeśli jest się po drugiej stronie przejęcia.

Startupy stoją w obliczu wielu problemów prawnych, gdy są one coraz z ziemi. Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem handlowym, jeśli masz pytania prawne dotyczące startupu lub małej firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *