3 cechy pracowników, które mogą uratować Twój biznes przed prawnym bólem głowy

Po pierwsze i najważniejsze, chcesz pracowników, którzy mogą wykonywać swoją pracę – zdolnych, kompetentnych i zaangażowanych. Po tym, prawdopodobnie patrzysz na umiejętności interpersonalne pracownika i jak reprezentują firmę do publicznej wiadomości.

Ale może być kilka innych cech, na które będziesz chciał zwracać uwagę przy zatrudnianiu, takich jak umiejętności lub cechy, które mogą utrzymać Twoją firmę z dala od kłopotów prawnych. Oto trzy z nich:

1. Great Communication Skills.

To może wydawać się oczywiste, a może to było już na szczycie listy, ale jakość umiejętności komunikacyjnych między pracownikami można zapisać od dość dużo prawnych bólów głowy. Wyobraź sobie, że możesz uniknąć roszczeń o molestowanie seksualne, gdy Twoi pracownicy wiedzą, które żarty są odpowiednie, a które nie.

A komunikacja polega w równym stopniu na słuchaniu, co na mówieniu: pracownicy, którzy mają jasność co do swojej umowy o pracę, oczekiwań w zakresie wynagrodzeń i godzin pracy oraz zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy, są mniej skłonni do ich naruszania. Posiadanie wszystkich pracowników na tej samej stronie, jeśli chodzi o oczekiwania, wyniki i oceny, może również pomóc w uniknięciu pozwów o bezpodstawne zwolnienie, więc upewnij się, że Twoi menedżerowie i pracownicy działu kadr mają taki sam wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych, jakiego oczekujesz od pracowników.

2. Dobrze współpracuje z zespołem.

3. Samomotywacja.

Oczywiście, że chcesz mieć kogoś chętnego do pracy, ale posiadanie self-startera w kadrze nie tylko zwiększa wydajność. Pracownik, który jest aktywnie zaangażowany w swoją pracę oraz w politykę i ideały Twojej firmy, jest bardziej skłonny do etycznego i zgodnego z prawem postępowania w trakcie zatrudnienia.

W końcu Twoi pracownicy będą odzwierciedlać Twój własny przykład, więc upewnij się, że pokazujesz, czego oczekujesz od swojego zespołu, a Twoje decyzje o zatrudnieniu się opłacą.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *