Dlaczego pasywno-agresywne relacje prowadzą do samotności w małżeństwie

Ważne jest, aby pamiętać, że małżeństwo to nie tylko zabawa i gry. Nawet w najzdrowszych związkach dochodzi do konfliktów i w żadnym momencie nie chcemy czuć się bardziej związani i otoczeni opieką niż podczas konfliktu z małżonkiem. I to jest coś, czego nie doświadczają osoby będące w związku małżeńskim z pasywno-agresywnym współmałżonkiem. Ludzie, którzy przejawiają pasywno-agresywne zachowanie, mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć werbalnie. Powoduje to tłumienie wszelkich negatywnych emocji, których mogą doświadczać. Zamiast wyrażać negatywne emocje werbalnie, rzutują je na swoje zachowania wobec współmałżonka. Jeśli jesteś żonaty z pasywno-agresywnym współmałżonkiem i kiedykolwiek czułeś się samotny w małżeństwie – nie jesteś sam.

Co to jest bierna agresja?

Pasywna agresja to zachowanie, które jest raczej pośrednio agresywne niż bezpośrednio agresywne. Osoby pasywno-agresywne regularnie wykazują opór wobec próśb lub żądań rodziny i innych osób, często poprzez zwlekanie, wyrażanie przygnębienia lub zachowywanie się uparcie.

Rozmawialiśmy z terapeutką małżeństwa i rodziny Darlene Lancer, aby uzyskać jej ekspercki wgląd w to, jak wykryć pasywno-agresywne zachowanie u partnera i lepiej zrozumieć motywacje stojące za tym zachowaniem, jak również to, dlaczego często możesz doświadczać uczucia samotności w rezultacie.

Poznaj eksperta

Darlene Lancer, MFT jest licencjonowaną terapeutką małżeństw i rodzin z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami nad problemami związanymi z relacjami i współuzależnieniem. Jest autorką ośmiu książek, w tym Dealing With a Narcissist.

Oznaki, że twój partner może być pasywnie agresywny

Pasywno-agresywne zachowanie nie objawi się uderzeniem w twarz, ale ukryta złość może sprawić, że poczujesz się jakbyś dostał kopniaka w jelita. Ludzie, którzy przejawiają takie zachowanie, okazują swoją złość poprzez wstrzymywanie czegoś, o czym wiedzą, że tego chcesz, poprzez zwlekanie, upór i obstrukcjonizm. „Ludzie pasywno-agresywni zachowują się pasywnie, ale są skrycie agresywni” – mówi Lancer.

Być może nie byłeś świadkiem takiego zachowania przed ślubem, ponieważ osoby z pasywną agresją mają tendencję do zgadzania się i przestrzegania wszystkiego, czego ich zdaniem chcesz. Kiedy osiągają punkt, w którym nie chcą już dłużej postępować zgodnie z ustalonym przez lata status quo, stają się wyzywające na swój własny, niekonfrontacyjny sposób. To właśnie wtedy rozłączenie i utrata emocjonalnej intymności są najbardziej odczuwalne dla osób będących w związku małżeńskim z pasywno-agresywnym małżonkiem.

Dlaczego niektórzy partnerzy są pasywnie agresywni 

Małżeństwo to umowa, w którą wchodzisz, oczekując, że twoje potrzeby będą zaspokajane w dobrych i złych czasach. Pasywno-agresywni ludzie są całkiem dobrzy w pokazywaniu się i spełnianiu potrzeb w dobrych czasach, ale nie tak bardzo w złych czasach.

Ich strach przed konfliktem w połączeniu z ich strachem przed tworzeniem emocjonalnych połączeń powstrzymuje ich od bycia w pełni zaangażowanym partnerem. „Pasywno-agresywni partnerzy są na ogół współuzależnieni i podobnie jak współuzależnieni, cierpią z powodu wstydu i niskiej samooceny” – mówi Lancer. Próby zaangażowania się w relację z partnerem, który cierpi z tego powodu, mogą skutkować poczuciem emocjonalnego opuszczenia.

Do pewnego momentu mogą tworzyć intymne więzi. Potrafią być ofiarni w granicach swoich możliwości. Potrafią do pewnego stopnia zainwestować emocjonalnie. Jeśli małżonek zawsze nie daje ci tego, czego potrzebujesz, zwłaszcza w czasie konfliktu, małżeństwo może być bardzo samotne. „Ponieważ nie można przeprowadzić szczerej, bezpośredniej rozmowy z pasywno-agresywnym partnerem, nic nigdy nie zostaje rozwiązane” – mówi Lancer.

Za czyjąś potrzebą zachowania spokoju i logiki w czasie konfliktu kryje się pokrętna logika. Obawiają się odrzucenia, a angażując się i dzieląc swoimi emocjami podczas konfliktu, czują, że wywoła to odrzucenie przez kogoś, kogo kochają. Myśl o tym, że ktoś jest na nich zły jest niepokojąca, a kiedy ta osoba jest ich oblubienicą, widzą to jako emocjonalne zniszczenie.

Im bardziej odmawiają zaangażowania, tym więcej wysiłku ich partner wkłada w ich wspólne interakcje. W ich mniemaniu, im bardziej się starasz, tym bardziej ich podziwiasz i kochasz, więc nie będą postrzegać tej sytuacji jako negatywnej. Niestety, prowadzi to do emocjonalnego rozłączenia, którego nie da się pokonać, dopóki ich pasywno-agresywne zachowanie nie zostanie zaadresowane i zmienione.

Jak pasywno-agresywni małżonkowie przyczyniają się do samotności podczas konfliktu

Podczas kłótni osoba bierno-agresywna będzie twierdzić, że jej partner przesadza lub jest zbyt agresywny. W ferworze chwili jest to całkowicie normalne, a nawet zdrowe, bycie ekspresyjnym i okazywanie emocji. Są to cechy, których one same nie potrafią zrozumieć, a tym bardziej zademonstrować. Mogą nie postrzegać ćwiczenia jako sposobu na rozwiązanie problemu, a jedynie na jego pogłębienie; niektórzy mogą nawet odebrać je jako osobisty atak. Ich odmowa angażowania się w konflikt sprawia, że współmałżonek czuje się samotny i odpowiedzialny za wszystkie problemy małżeńskie. „Nie wyrażają swojego gniewu otwarcie” – mówi Lancer.

Im bardziej ekspresyjny i emocjonalny staje się ich partner, tym spokojniejszy i bardziej logiczny jest jego partner.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *