Dlaczego mój były już się ożenił?

Jeśli jesteś niedawno rozwiedzioną kobietą, oto rzeczy, na których prawdopodobnie się skupiasz: samodoskonalenie, przejście przez ten bolesny rozdział, abyś mogła iść naprzód, ponowne nawiązanie kontaktu ze starymi przyjaciółmi i znalezienie nowych, a także, cóż, randki, w końcu. Pytania bez odpowiedzi i na wpół sformułowane plany mogą kłębić się w twoim umyśle, ale coś, czego nie spodziewałaś się zadać sobie całkiem niedługo, to: mój były już się ożenił – co to mówi o naszym małżeństwie? Co to mówi o mnie?

Są to ważne i emocjonalnie bolesne pytania, a stawka wydaje się jeszcze wyższa, gdy twoje małżeństwo było szczególnie długie i trwało przez większość twojego dorosłego życia. Myśl o tym, że twój były mógłby się tak szybko wyprowadzić, jest bolesna. Jak mogłoby być inaczej? Ale w końcu nie ma to prawie nic wspólnego z Tobą, może z wyjątkiem tego, że Twój były mąż może próbować ponownie wypełnić rolę, jaką odgrywałaś w jego życiu.

Jako starsza osoba, bycie samotnym może być niewygodne, zwłaszcza gdy nie ma się silnego systemu wsparcia, takiego jak dzieci czy inni członkowie rodziny. Mężczyźni nie radzą sobie tak dobrze jak kobiety, jeśli chodzi o radzenie sobie z tym dyskomfortem. Według Pew Research Center, tylko 30 procent kwalifikujących się mężczyzn stwierdziło, że nie chce ponownie się żenić, w porównaniu z 54 procentami rozwiedzionych i owdowiałych kobiet. Wiemy również, że ta różnica między płciami zwiększa się im starsza jest dana osoba.

Kobiety jednak często dobrze czują się w dyskomforcie. Po rozwodzie robimy pauzę, poświęcając czas na pracę nad sobą i ustalanie priorytetów, zamiast próbować znaleźć nowego partnera. Zastanawiamy się nad naszymi poprzednimi rozdziałami, aby lepiej radzić sobie w przyszłych. Kobiety zazwyczaj nie mają nic przeciwko życiu poza społecznie usankcjonowanym pudełkiem – związkiem – aby zamiast tego mogły zbadać, jakie inne opcje są dostępne.

Zbadanie danych dotyczących ponownego małżeństwa

Badania wykazują również, że kobiety są zazwyczaj szczęśliwsze w pojedynkę po zakończeniu długoterminowego małżeństwa. Nawet we współczesnych małżeństwach kobiety są często zdegradowane do roli opiekunki dla swoich dzieci, a następnie dla męża – być może nawet w tym samym czasie. Jest to wyczerpujące, zarówno fizycznie jak i psychicznie, a po rozwodzie, nowo odnaleziona wolność kobiety może być porywająca. Nagle dostajesz szansę na odkrycie, kim jesteś jako jednostka. Nagle masz mnóstwo czasu na całym świecie.

Nauka pomaga nam zrozumieć różnice w tych reakcjach na rozwód. Z wiekiem u kobiet spada poziom estrogenu, a wzrasta poziom testosteronu. Stajemy się bardziej aktywne, ambitne i bezpośrednie. Mężczyźni natomiast doświadczają czegoś odwrotnego: spada u nich poziom testosteronu, a wzrasta poziom estrogenu. Stają się mniej aktywni, wycofują się bardziej do swojego życia domowego i prowadzą do pragnienia ustatkowania się na emeryturze. A mężczyźni, przez i ogół, znaleźć pomysł o kogoś do opieki nad nimi w ich „złote lata”, aby być pocieszające zamiast ograniczające. Na domiar złego, ludzie żyją dłużej niż w przeszłości – myśl o spędzeniu tego czasu samotnie jest dla niektórych osób nie do zniesienia.

Oddzielanie danych od naszych emocji

Jednak choć nauka i badania mogą pomóc nam nadać sens naszej rzeczywistości, to z pewnością nie mogą jej zmienić, ani sprawić, że przełknięcie tej gorzkiej pigułki stanie się łatwiejsze. Na początku twoje myśli mogły być jedynie słuszne: Muszę przebrnąć przez mój rozwód. Teraz twoje myśli są zafiksowane na nowym szoku: Mój były ponownie się ożenił. To ostatnie może być jak sypanie soli na rany, nawet jeśli chciałaś rozwodu. I to jest jeszcze bardziej irytujące, jeśli nowa żona Twojego Ex wygląda jak młodsza wersja Ciebie.

Ale nawet jeśli twój były ponownie ożenił się z młodszą kobietą (lub w ogóle z jakąkolwiek kobietą), musimy zaakceptować fakt, że nasza sytuacja nie jest jej winą – chyba że, oczywiście, przyczyniła się do upadku twojego małżeństwa. Nie należy zbytnio rozwodzić się nad tym nowym związkiem, próbować go rozbierać na części i porównywać ze swoim, szukając oznak, że ściany wkrótce się rozpadną lub że fundament jest wadliwy.

Nowa kobieta nie ma takiej historii, jaką Ty dzielisz z Twoim byłym. Ona może znać go tylko jako nową i ulepszoną wersję samego siebie. Albo, na odwrót, może być tak, że on nie pracował nad sobą w ogóle – kiedy nie kładziemy tego fundamentu, przynosimy tę samą truciznę, którą przynieśliśmy do poprzednich związków w nowe. W takim przypadku, może być łatwiej i zdrowiej zastąpić swój gniew lub niepewność odrobiną empatii. Nowa Kobieta po prostu nie ma pojęcia, w co się pakuje.

Teraz wracamy do tego pytania: Mój były ponownie się ożenił – co to mówi o naszym małżeństwie? Co to mówi o mnie? Mamy nadzieję, że teraz już znasz odpowiedź: nic. Wybory twojego byłego nie są odzwierciedleniem ciebie ani twojej wartości. Zamiast tego, wykorzystaj to doświadczenie jako katalizator do postawienia nowego pytania: Z kim będę tańczyć dalej?

Przesuń swoją uwagę z Twojego Ex i spójrz na swoją własną przyszłość. Jeśli twoje życie było naprawdę tańcem, to ten czas jest o coraz eksperymentalne. Pozwól swojemu ciału się rozluźnić i pozwól swojemu umysłowi wędrować, rodzajem tańca interpretacyjnego, który pozwala Ci wyrazić i zbadać swoje ciało i ducha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *