Czy praca naraża Twoje małżeństwo na niebezpieczeństwo?

Czy często czujesz, że twój związek staje na drodze do pracy twojego partnera? Jeśli tak, może nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje relacje z nimi i ich pracy.

Dla niektórych poświęcenie się całkowicie karierze może wydawać się słuszne, ale inni bliscy mogą postrzegać to jako problem. Ponieważ małżonkowie-pracoholicy często poświęcają swoje życie osobiste, aby osiągnąć postęp w pracy, zazwyczaj dzieje się to kosztem zdrowia ich partnera i rodziny. Jednak jak najszybsze rozpoznanie oznak nadmiernego zaangażowania w pracę i proaktywne podejście do zmiany stylu życia może pomóc odwrócić sytuację, zanim będzie za późno na naprawę stosunków między małżonkami i dynamikę rodziny.

Co to jest pracoholik?

Pracoholik to osoba, która kompulsywnie pracuje kosztem snu, zdrowia i spędzania czasu z bliskimi.

„Pociąganie za sobą pracy i rodziny nigdy nie było większe” – mówi dr Barbara Killinger, ekspert w dziedzinie psychologii. „Chociaż wiele się dziś mówi o równowadze między pracą a życiem prywatnym, pozostaje ona nieuchwytna dla zbyt wielu rodzin pracoholików”. Pozostawienie pracy w biurze jest trudniejsze niż się wydaje, kiedy możemy pracować praktycznie wszędzie i każdy może się do nas dodzwonić w każdej chwili. Ustalenie granic między pracą a przyjemnością może być trudne, ale zbyt intensywna praca może mieć negatywny wpływ na twoje małżeństwo.

Poznaj eksperta

Barbara Killinger, PhD, jest psychologiem klinicznym specjalizującym się w pracoholizmie. Jest autorką książki Workaholics: The Respectable Addicts.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dostrzeganiu skłonności pracoholicznych, wpływie, jaki mogą one mieć na związki, i o tym, co możesz z tym zrobić.

Oznaki pracoholika

Ważne jest, aby zrozumieć, że bycie pracownikiem nie jest tym samym, co pracoholik. Pracownik może mieć zrównoważone życie, zostawiać pracę w biurze i być emocjonalnie obecny i zaangażowany, kiedy jest w domu lub z dala od pracy. Jeśli jednak zauważysz u siebie kilka z poniższych cech, przyjrzyj się krytycznie związkowi Twojego partnera z karierą. 

Praca jest ich priorytetem nr 1.
Omijają wydarzenia życiowe z powodu pracy.
Są stabilni finansowo, ale pracują nadmiernie.
Ich rodzina skarży się, że pracują za dużo.
Próbują znaleźć sposób, aby mieć więcej czasu na pracę.
Niezdolność do pracy poważnie ich stresuje.
Nieobecność w pracy z powodu choroby lub urazu wprowadza ich w panikę.
Poświęcają się hobby i rozrywce z powodu pracy.
Ilość pracy ma negatywny wpływ na ich zdrowie.
Znajdują sposób, by pracować, nawet jeśli są chorzy lub kontuzjowani.
Rzadko biorą urlop, a jeśli już, to i tak pracują poza biurem.
Zawsze zabierają pracę ze sobą do domu.
Trudno im być „w chwili obecnej”, ponieważ myślą o pracy.
Jak zbyt dużo pracy wpływa na małżeństwo

Małżonkowie pracoholików mogą czuć się wyobcowani i odłączeni od swoich partnerów. „Małżonek, który zdaje sobie sprawę, że zajmuje drugie miejsce na liście priorytetów, zaczyna tracić wiarę we własne możliwości” – mówi Killinger. W związku może dojść do walki o władzę, ponieważ pracoholik staje się bardziej niezależny.

Pracoholik może doświadczać wybuchów gniewu z powodu drobnych incydentów, co wynika z poczucia winy za zbyt intensywną pracę, a takie wybuchy odbijają się na małżeństwie i rodzinie. Aby jeszcze bardziej zaostrzyć problem, partner, który wyraża swoje uczucia na temat współmałżonka pracującego za dużo, może spotkać się z wrogością i gniewem. Pracoholicy mogą nawet zacząć oczekiwać, że współmałżonek będzie zaspokajał ich potrzeby, ponieważ to oni są zajęci i cały czas pracują. W miarę jak ich uprawnienia będą rosły, może dojść do niezgody w małżeństwie.

Prawdziwa intymność wymaga dwukierunkowej komunikacji i wzajemnie uzgodnionego podziału władzy.

Inną niezamierzoną konsekwencją może być erozja zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej intymności między małżonkami. „Prawdziwa intymność wymaga dwustronnej komunikacji i wspólnie uzgodnionego podziału władzy” – mówi Killinger. Kiedy otwarta komunikacja i troska o emocjonalne samopoczucie drugiej osoby schodzą na dalszy plan, zaufanie, szacunek i przyjaźń niezbędne do prawdziwej miłości ulatują przez okno. Gdy tak się dzieje, wiele par nie może już cieszyć się seksem z powodu braku więzi emocjonalnej, a akt ten często staje się bardziej związany z samozadowoleniem i rozładowywaniem napięcia. W wielu z tych sytuacji nierzadko dochodzi do narastania urazy.

Jak zapobiec temu, by praca nie zaszkodziła Twojemu małżeństwu?

Niezależnie od tego, czy Twój partner po prostu za dużo pracuje, czy jest prawdziwym pracoholikiem, może to zagrozić Twojemu małżeństwu. Zrozumienie znaczenia tworzenia granic i wyznaczania ostatecznej linii pomiędzy pracą a życiem domowym jest niezbędne w utrzymaniu zdrowej równowagi. Małe kroki, takie jak upewnienie się, że główna sypialnia nie jest używana jako domowe biuro, wyłączanie telefonów komórkowych i innych urządzeń podczas czasu spędzanego z rodziną, wyznaczanie czasu na hobby i wypoczynek oraz niewykorzystywanie pracy jako wymówki do unikania obowiązków domowych to niektóre sposoby na złagodzenie nawyków pracoholika. Twój współmałżonek może aktywnie zadbać o to, by praca nie wpływała negatywnie na wasz związek, planując przynajmniej raz w tygodniu czas na wspólne spędzanie czasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *